wtorek, 4 października 2011

Mamo, Tato poczytaj Mi !

TAK Twoje dziecko właśnie tego potrzebuje, tego chce, o tym marzy.
Abyś mu czytał Super Tato i czytała Super Mamo, i również tego by samo czytało, by miało dostęp do odpowiedniej literatury i wiedziało gdzie może ją znaleźć.



Czytanie dzieciom pozwala na zacieśnienie więzi między Wami, daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i przede wszystkim rozwija jego wyobraźnie, wzbogaca jego słownictwo.
Czytanie Waszym pociechom daje lepszy start, nie od dziś wiadomo, że czytanie przekłada się na oceny szkolne, osiągnięcia itd. Dzieci są bardziej aktywne na lekcji, chętniej nawiązują rozmowę, stają się  komunikatywne i otwarte.

I jeszcze jedno -  jeśli Wy Rodzice sami nie czytacie, nie ma nawet u Was w domu książek, nie dziwcie się, że Wasze dziecko będzie cokolwiek czytało. I bezsensownym wydaje się "rozkazywanie" dziecku , że ma coś przeczytać i tłumaczenie, że to jest ważne!!!!!!

A teraz najważniejsze pytanie, które stawiają sobie rodzice," Co czytać maluchowi"?

  1. Dzieci w wieku 3 lat (okres inicjacji czytelniczej), zainteresują książeczki -zabawki, książki obrazkowe, proste bajki łańcuszkowe, rymowanki, wyliczanki, kołysanki. Polecam tutaj twórczość Ratajczaka, Danuty Wawiłow, Chotomskiej, czy też Kamieńskiej.
  2. Dzieci w wieku od 3 do 6/7 lat będą chętniej słuchały książek z przewagą baśni magicznej, poezji nacechowanej humorem, nonsensem, wykorzystujące folklor. Znajdziemy te elementy w twórczości Janiny Porazińskiej, Kownackiej, Papuzińskiej, Brzechwy, Tuwima.
  3. Dzieci w wieku od 7 do 9/10 lat przeczytają powieści przygodowe z bohaterem rówieśniczym, bądź postaciami fantastycznymi i zwierzętami. Przeczytajmy więc "Przygody Piotrusia Pana", "Alicja w krainie czarów", "Bracia lwie serce".
Odsyłam też do strony polskiej sekcji iBby  http://www.ibby.pl/, czyli do stowarzyszenia przyjaciół książki dla młodych, gdzie prezentowane są i polecane na prawdę wartościowe książki dla dzieci.
I jak zachęcić dziecko do czytania??
  • czytanie z dzieckiem na zmianę
  • słuchanie jak dziecko czyta i rozmowa z nim na temat przeczytanego tekstu
  • zachęcanie do korzystania z biblioteki, wspólne wypożyczanie
  • dawanie dobrego przykładu, dziecko obserwując samo sięga po książki
I nie zapominajcie również o utworzenie odpowiedniej sytuacji sprzyjającej czytaniu. Mam tu na myśli odpowiednie oświetlenie, unikanie zbyt wygodnej pozycji podczas czytania, częste, lecz krótkotrwałe przerwy w czytaniu, aby uniknąć zmęczenia i znużenia. Czytać w odosobnieniu, spokoju, nie należy też czytać na błyszczących blatach.


Warto również wspomnieć o popularnej kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" rozpoczętej w 2001 roku. Kampania ma na celu propagowanie codziennego czytania jako miłą, skuteczną i tania metodę wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci
Fundacja przekonuje do czytania dzieciom 20 minut dziennie - Codziennie!





Czytajcie Waszym dzieciom 20 minut dziennie- codziennie! tylko tyle wystarczy by zostać
 Super Rodzicem!!!







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz